• +372 688 05 68
  • +372 555 15 256
  • tammsaare@melikor.ee

MATERJALID

Korpusmööbli tellimisel tekib vajadus otsustada mööbli valmistamiseks vajalike materjalide üle. Käesolevas artiklis toodud ülevaade abistab Teid ühe või teise materjali valikul.

PLP (puitlaastplaat)

on kuivatatud saepuru (laastude) ja seda ühendavate ainete kuum-kokkupressimise teel valmistatud materjal. Saepuru ühendava materjalina kasutatakse sünteetilisi vaike (formaldehüüde).

Lamineeritud PLP-plaat (LPLP)

– on puitlaastplaat, mis on kaetud paber-vaigu melamiinikihiga. Laminaat või kile saadakse teatud mustri ja faktuuriga paberi (puiduimitatsiooni) kasutamisega. Peale melamiinvaiguga immutamist muutub paber kõvaks ja jäigaks; seejärel ühendatakse kile ja plaadipind kindlalt kokkupressimise teel.

MDF-plaat (peendispersne fraktsioon)

on keskmise tihedusega puitkiudplaat. Ökoloogiline materjal, sest täiendavaid sideaineid MDF-plaadi valmistamisel ei kasutata. Sideainena kasutatakse looduslikku, puidu koostisse kuuluvat materjali – ligniini.

PVC-kile

on polüvinüülkloriid-alusel polümeerne rullmaterjal, mis on ette nähtud reljeefsete või siledate pindade katmiseks. PVC-kilet kasutatakse MDF-plaatide ja mööblifassaadide viimistlemiseks.

Spoon

on väga õhuke puiduleht. Mööbli- ja uksetootmises kasutatakse spooni, õhukest puidulehte, teisest materjalist, näiteks MDFist või PLPst pindade katmiseks.

ALPI spoon

on naturaalne höövelspoon, mida saadakse unikaalse Fine Line-tehnoloogia alusel ayousi või papli tehnoloogiliselt parendatud spoonist. Ei oma traditsioonilisele naturaalsele spoonile omaseid defekte. Eriti suur erinevate värvitoonide ja tekstuuride valik.

Mööbliplastik

– koosneb mitmest termoaktiivsete vaikudega läbiimmutatud ja omavahel kokkupressitud tselluloosikiudude kihist. Kasutatakse erinevate pindade – lauaplaatide, aknalaudade ja mööblipindade viimistlemisel. See on suurepärane siseviimistluse materjal. Mööbliplastikust saab moodustada erikujuliste vormide elemente, sealhulgas ka painutatud ja ümaraid pindu.

ABS-plastik

on tugev, löögikindel, kahjulikke aineid mittesisaldav termoplastik, mida on väga mugav kasutada.

Akrüül

on polümeerne termoplastiline materjal. Seda toodetakse monomeeride polümeriseerimise teel. Akrüülfassaadid on suure mehaaniliste kahjustuste püsivusega: fassaadi pinnale ei jää kriime, akrüül ei anna kilde ning ei allu eri liiki deformatsioonile, ei tuhmu ega pleegi päikese käes.

Vineer

on kolmest või enamast ringspooni kihist koosnev materjal. Kokkuliimitud kihid moodustavad tugeva ja jäiga tahvli või paneeli.

Tehiskivi

on eriline materjal. Tehiskivi alusmaterjaliks on liiv, kvarts, akrüül, klaaskuid, boksiit ja tugevad sideained. Tehiskivi on looduslikust kivist kergem, seda on lihtne töödelda, ta on hügieeniline, vastupidav ja kuumakindel (talub kuumutamist kuni 230 kraadini), eristub suure kulumis- ja kriimustamiskindlusega, mida saab selgitada mineraalse täitematerjali suure kõvaduse ning tulepüsivusega leegi lühiajalise mõju korral. Kui võrrelda tehis- ja looduslikku kivi, siis tehiskivi ületab loodusliku mitme näitaja poolest. Tehiskivi on kergesti töödeldav, seda saab suurepäraselt liimida, kusjuures liitekohad ei paista üldse välja ning materjal on hästi lihvitav ja poleeritav. Kasutatakse köögi tööpindade, mööbli ja vannitubade viimistlemisel.

Värvid ja lakid

– spoon, looduslik puit ja MDF-plaat kaetakse spetsiaalses värvikambris värvi ja lakiga. Värvid võivad olla akrüül- ja polüuretaanvärvid. Suur värvitoonide ja eriefektide valik (matt-, läik-, metallik-, krakelüür-, antiik-).

Köögi töötasapind

– see on köögisisustuse tähtsaim osa. Selle valikule pööratakse erilist tähelepanu. Köögi töötasapinnal on igapäevaselt suur funktsionaalne koormus, seepärast on oluline, et pind vastaks järgmistele nõuetele: püsivus temperatuurikõikumiste, niiskuse, mehhaaniliste kahjustuste, määrdumise ja plekkide suhtes. Väga suurt tähtust omab niiskus-, kuumus- ja löögikindlus. Koos kõige eeltooduga peab köögi töötasapind sobima nii köögi kujunduse kui interjööriga.